Większość organizacji pozarządowych korzysta z pracy ochotników, czyli wolontariuszy. Działają oni dla dobra publicznego w ramach szeroko rozumianej pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji i ekologii. 

Co to jest organizacja pozarządowa, czym się zajmuje i jak działa? 

Nazwa organizacje pozarządowe podkreśla ich niezależność od administracji publicznej. Nazywa się je także non-profit - dlatego, że działają nie dla zysku, lub trzecim sektorem, co odróżnia organizacje pozarządowe od administracji publicznej (tzw. I sektor) i biznesu (II sektor). 

Organizacje te określa się też jako wolontarystyczne, gdyż większość z nich opiera swą działalność na pracy ochotników, czyli wolontariuszy. Nazwy organizacje społeczne lub organizacje użyteczności publicznej podkreślają, że obszarem aktywności tych organizacji jest najczęściej szeroko rozumiana pomoc społeczna, ochrona zdrowia i edukacja, czyli działaniu dla dobra publicznego. 

Organizacje pozarządowe działają zazwyczaj w formie stowarzyszeń i fundacji. Mają mniej sformalizowaną strukturę i panują w nich koleżeńskie relacje. Na pewno zostaniesz ciepło przyjęty. 

Jak zostać wolontariuszem w organizacji pozarządowej? 

Decydując się na pracę w organizacji pozarządowej powinieneś wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, zdobytą wiedzę i umiejętności, ilość wolnego czasu oraz miejsce zamieszkania. Jeśli już się zdecydowałeś, proponujemy Ci wybór jednej ze ścieżek wiodącej do pracy w charakterze wolontariusza:

  • Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do Centrum Wolontariatu. Centra Wolontariatu zajmują się pośredniczeniem między osobami, chcącymi zając się wolontariatem, a osobami i organizacjami poszukującymi pomocy. Poza prowadzeniem bazy wolnych miejsc pracy i kandydatów na wolontariuszy, zajmują się one doradztwem w wyborze zajęcia i organizacji oraz szkoleniem ochotników, w trakcie którego zdobywają wiele cennych informacji na temat idei wolontariatu, korzyści i obowiązków z niego płynących. 

  • Jeśli w pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie ma Centrum Wolontariatu lub nie znalazłeś interesującej oferty i nie wiesz gdzie szukać, poszukaj w gazetach, na tablicach ogłoszeń lub skorzystaj z internetowej bazy organizacji Klon Jawor. Zawiera ona stale uaktualniane informacje o ponad 50 tysiącach organizacji w Polsce. Na pewno znajdziesz w niej organizację gdzieś niedaleko twojego domu. 

  • Możesz popytać znajomych, rodzinę, pracownika samorządu lokalnego lub pomocy społecznej albo księdza. Wielu wolontariuszy dowiaduje się o organizacji w ten sposób.

  • Jeśli jesteś już zdecydowany na jakąś organizację, możesz skontaktować się z nią telefonicznie, poprzez pocztę elektroniczną lub po prostu przyjść osobiście i dowiedzieć się o możliwość pracy. Jeśli w tej chwili nie potrzebują wolontariuszy- co choć mało prawdopodobne, zawsze może się zdarzyć - znajdź inną, podobną lub poproś ich o radę, może polecą Ci inne miejsce lub umówią się np. na następny miesiąc.

Zanim rozpoczniesz pracę, poznaj swoje prawa i obowiązki. Pracując w organizacji pozarządowej możesz otrzymywać określone świadczenia oraz zwrot kosztów poniesionych w związku z pracą. Zajrzyj na naszą stronę poświęconą przepisom prawnym i umowie wolontariackiej. 

podkarpackie

 15

 

3

 

12 

5

neuvoo-1 


interviewme
7

6

1 

 4

8

 

a0001


lider-rzeszowskiego-sld-szefem-wup-w-rzeszowie


ohp logo big

 

10

  

14

 2

 

money-logo

 

MONSTER WORLDMARK