Od pewnego czasu pojawiła się forma wolontariatu jako możliwość dla młodych ludzi na zdobycie doświadczenia zawodowego. A może to nie jedyna zaleta udziału w wolontariacie studenckim? Korzystając z obecności w Krośnie Kingi Chrzanowskiej głównej koordynatorki wolontariatu studenckiego postanowiłam zadać jej kilka pytań. 

- Czy jako główna koordynatora „Wolontariatu studenckiego” mogłabyś przybliżyć nam jego ideę? 

-Program „Wolontariat studencki” został stworzony dla studentów uczących się na różnych uczelniach i różnych kierunkach w całym kraju. Młodzi ludzie, mogą sobie wyjechać do dowolnej miejscowości w Polsce i podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą a przy okazji dobrze spędzić czas: pobawić się i mieć darmowe wakacje. Udział w programie jest dużą szansą dla studentów. Wyjazd ze szkoły to jest wielka akcja logistyczna. Tu doskonali się umiejętność pracy w grupie, radzenie sobie w sytuacji kryzysowej, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie finansami, promowanie własnego pomysłu, przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej. 

- Jakie cechy powinien posiadać wolontariusz? 

- Powinna to być osoba przebojowa, dobrze zorganizowana taka, która potrafi przyznać się do błędu, bo dzieci są bardzo wrażliwą i uważną publicznością, musi umieć pracować w grupie, mieć zdolności organizacyjne. Musi przewidywać i być odpowiedzialny oraz przygotowany na każdą ewentualność. Wolontariusz nie może być zarozumiały, musi motywować swoją grupę, dbać o finanse, zbierać rachunki i później prawidłowo je rozliczyć. 

-Dlaczego Twoim zdaniem studenci zamiast szukania pracy zarobkowej mieliby wybrać wolontariat? 

- Pracując w „Wolontariacie studenckim” studenci uczą się i mają wielką radość z uśmiechu na twarzy dzieci, zwiedzają za darmo kraj, mają zwrot kosztów, mają fantastyczne wakacje przez dwa tygodnie, wyżywienie nocleg oraz materiały dla dzieci, które też ich nic nie kosztują. Mają również wolny czas dla siebie. Na „Wolontariat studencki” wyjeżdżają niekiedy całe paczki i świetnie się bawią tylko piją mniej piwa, ponad to otrzymują dużo umiejętności i doświadczenie. Jest to duża praktyka. Jeśli ktoś myśli o pracy jako nauczyciel a jeździ po szkołach w całej Polsce ma większe szanse na uzyskanie informacji o wolnych miejscach. Ostatnio studenci pytają o suplementy i referencje z wolontariatu, które są wpisane do dyplomu. 

-Czy istnieje obowiązkowy zakres tematyczny przeprowadzanych zajęć podczas realizacji projektu? 

- Nie ma czegoś takiego. Jako Koordynatorzy projektów wiemy, że studenci na jeden z projektów wzięli ze sobą teleskop, w Bieszczady i oglądali gwiazdy, następnie okazało się że jest gdzieś grupa, która prowadzi zajęcia z historii motoryzacji, ostatnio wyskoczyła nam grupa legionistów rzymskich, którzy jeżdżą ze strojami żołnierzy do dzieciaków i uczą ich historii, są zajęcia z filozofii, angielski na wesoło, zajęcia z informatyki i zajęcia sportowe, a czasem gry i zabawy, takie typowe półkolonie. 

-Czy mogłabyś nam przytoczyć Twoim zdaniem najciekawszy projekt? 

- Zajęcia z teatru antycznego, w których dzieciaki na koniec dały przedstawienie w stylu antycznym, były poprzebierane, miały buty na koturnach a temat przedstawienia brzmiał „Jak życie bogów potoczyłoby się w XXI wieku”, czyli w erze ems-ów, komórki, reklamy. Dzieci napisały na ten temat tragikomedię i przedstawiły ją. 

-Jaka jest reakcja dzieci na studentów, czy chętnie podejmują współpracę? 

-Pierwszego dnia przychodzi około dziesięcioro dzieci i z każdym dniem ich liczba rośnie. Kiedyś dziewczyny zorganizowały dyskotekę, na której miały być tylko dzieci a przyszli nawet dorośli a niektórzy byli nawet z sąsiednich wiosek. Jest to dowód na to, że było to duże wydarzenie. Dyskoteka udała się a wszyscy bez względu na wiek fantastycznie się bawili. 

- Jak oceniasz poziom, realizacji zajęć w naszym regionie? 

- Podobnie jak w całej Polsce, czyli studenci byli dobrze przygotowani, twarze dzieci były uśmiechnięte a panie nauczycielki zadowolone. W przyszłym roku planują kontynuować tą akcję. Tylko jest taki minus na Podkarpaciu, że jest jeszcze mało tych projektów. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie ich więcej. 

Studenci, jeżeli jesteście zainteresowani „Wolontariatem studenckim” zapraszamy doEuropejskiego Klubu Liderów na ulicy Grodzkiej 10 w Krośnie od 14-20 lub na stronę:www.wolontariat.edu.pl 

podkarpackie

 15

 

3

 

12 

5

neuvoo-1 


interviewme
7

6

1 

 4

8

 

a0001


lider-rzeszowskiego-sld-szefem-wup-w-rzeszowie


ohp logo big

 

10

  

14

 2

 

money-logo

 

MONSTER WORLDMARK